Gyermek megtakarítási formák – Ez a 4 leggyakoribb példa

Noha az egyre bővülő kínálatnak köszönhetően napjainkban már szinte minden igényt kielégítenek a különféle gyermek megtakarítási formák, sarkalatos, hogy még előzetesen alaposan tájékozódj a lehetőségeidet illetően.

Újdonsült szülőként eleinte talán bele sem gondolsz, ám az évek előrehaladtával egyre nagyobb költséget jelent majd az, hogy mindent megadj gyermeked számára. Az igazán komoly kiadások a kamaszkorral kezdenek el megjelenni, a legnagyobb kihívást pedig az érettségit követő évek jelenthetik. Ott az egyetemi tandíj, valamint az albérlet és a költőpénz kérdése, de szóba jöhet a külföldi tanulás, a lakás-, illetve autóvásárlás is. Ezek rövid időn belül igen nagy tételek lehetnek, ha pedig nem kezdesz el már előre takarékoskodni, úgy nagyon nehéz dolgod lesz. A Grantis pénzügyi szakértői ezért azt javasolják, már a baba megszületését követően válassz a gyermek megtakarítási formák közül és légy elkötelezett a befizetéseket illetően. Így eljárva ugyanis a rendelkezésedre álló hosszú futamidő hatalmas potenciált rejt magában.

Milyen szempontok alapján válassz a gyermek megtakarítási formák kínálatából?

Tekintettel arra, miszerint évről évre nagyobb igény mutatkozik a hasonló konstrukciók iránt, a piacon egyre-másra jelennek meg a különféle alternatívák. Ez egyfelől örömteli hír, hiszen sokkal egyszerűbben lefedheted akár speciálisabb igényeidet is, ugyanakkor a döntésedet is megnehezíti a dolog, hiszen jóval komolyabb kihívást jelent az összes módozat átfogó ismerete. Mivel a tét óriási, így a legbölcsebb, amit tehetsz, hogy előzetesen kikéred egy független pénzügyi szakértő útmutatását. Így egész biztosan a legmegfelelőbb megoldások mellett teheted le a voksodat és nem érnek majd kellemetlen meglepetések a jövőben. Ugyanakkor a gyermek megtakarítási formák kapcsán mindenképpen vizsgálnod kell bizonyos tényezőket, annak érdekében, hogy minden célodat elérhesd. A legfontosabb ezek közül az elvárásaid, illetve a lehetőségeid párhuzamba állítása, de természetesen kardinális kérdést jelent az is, mekkora költségekkel kell számolnod egy-egy konstrukció kapcsán. Természetesen a hozzáférhetőség és a rugalmasság is döntő befolyással bírhat. Feltétlenül tartsd szem előtt az elérhető hozamok és az ezekkel járó esetleges kockázatok mértékét is, portfóliód összeállításánál pedig mindig törekedj a kellő diverzifikáltságra, így nem okoz majd megoldhatatlan dilemmát egy-egy kockázatosabb eszköz a nehezebb időszakokban sem.

A 4 leggyakoribb gyermek megtakarítási forma

Fontos leszögezni, miszerint a gyakorlatban szinte bármilyen befektetési eszköz lehet gyermek célú, hiszen a felgyülemlett összegeket arra használod, amire csak szeretnéd. Ugyanakkor léteznek kifejezetten erre kialakított konstrukciók is, amelyek általában valamilyen extra előnyt is nyújtanak. Napjainkban a legnépszerűbbnek kétségkívül a Babakötvény tekinthető, mégpedig jó okkal. Igaz, hogy ez egy alapvetően kötött megoldás – hiszen kizárólag gyermeked fér majd hozzá és ő is csak a nagykorúvá válását követően -, ám az infláció feletti kamatozás, valamint a 12 ezer forintban maximalizált állami támogatás kiemelkedővé teszi ezt a lehetőséget. Ugyanakkor érdemes számításba venned a banki gyermek-megtakarítási számlák, valamint a biztosítói gyermek-megtakarítási programok lehetőségét is. Ezek közt akadnak rugalmasabb, de szigorúbb – és egyben magasabb kamatozású – alternatívák is. Ugyancsak sokan teszik le a voksukat a Tartós Befektetési Számla mellett, főképp, amikor egy nagyobb összeget kötnének le és nem havi megtakarításban gondolkodnak. A lehetőségeid száma tehát igen magas, ezért is fontos, hogy nagyon alaposan tájékozódj, mielőtt meghoznád döntésedet.